Тактильна плитка, тактильні показчики

Що таке тактильна плитка і навіщо вона потрібна?

Тактильна плитка - це тактильний покажчик для сліпих людей, призначений для вказівки напряму руху або наявності перешкод.

Відомо, що зрячя людина більше 90% інформації про навколишнє середовище отримує за допомогою зору. Як же бути сліпим людям, які позбавлені цієї можливості? Як орієнтуватися в просторі? Як знайти потрібний об'єкт, що не загубившись, не отримавши травму, не створюючи аварійних ситуацій при переході доріг?

Зорове сприйняття у сліпих людей замінюється слуховим і тактильним сприйняттям, тобто те, що незряча людина не в змозі побачити, вона намагається почути або відчути допомогою тактильного контакту ніг, рук, спеціальної тактильної тростини для сліпих. Щоб освоїти маршрут до потрібного об'єкту, сліпа людина ретельно досліджує шлях, відшукуючи найдрібніші характерні особливості, здатні стати орієнтирами. До таких особливостей відносяться вибоїни, бордюри, сходи, характерні шуми або навіть запахи в певних місцях, все, що здатне стати тактильними або звуковими покажчиками і орієнтирами.

До 90-х років минулого сторіччя тактильна плитка та інші подібні покажчики майже не застосовувалися. Незрячих людей намагалися поселити і працевлаштувати в певному місці локального проживання для таких людей, обладнавши доріжку від будинку до магазину і підприємству сліпих турнікетом - поручнями, за якими сліпа людина могла зорієнтуватися і без пригод і травм пройти весь шлях. З 2000 років, коли роль спеціалізованих підприємств для сліпих тотально впала, держава була не в змозі забезпечувати сліпих людей житлом і роботою в необхідних обсягах, сегрегація, ізольоване проживання сліпих людей також серйозно знизилася. Тепер багато хто з незрячих прагнули здобути вищу або спеціальну освіту, підвищуючи свою конкурентоспроможність на ринку праці. Жити інваліди стали в різних місцях, працювати - теж, серйозно постало питання про необхідність адаптації простору для сліпих людей з урахуванням їх потреб та обмежень. Сприяла цьому і Конвенція про права інвалідів, ратифікована Україною в 2006 році, прийняття спеціальних будівельних норм щодо забезпечення доступності. Одним з найбільш ефективних шляхів забезпечення доступності маршрутів, а також будівель і споруд для сліпих, є наземні тактильні покажчики - тактильна плитка, смуги, стрічки, маркери. Дані тактильні покажчики вказують напрям шляху незрячій людині або попереджають її про небезпеку, перешкоді, зміні характеру шляху - щаблі, дорожнє полотно, та інше.

Вимоги до тактильної плитки і тактильних показчиків

Типи тактильних малюнків плитки, їх призначення.

Існує три основних малюнка тактильної плитки - смуга, діагональна смуга, рифи або конуси. Тактильна плитка з прямою смугою застосовується для позначення напряму шляху для сліпих людей. Така плитка укладається у вигляді доріжки, початок і кінець доріжки повинні позначатися попереджувальними про зміну характеру маршруту покажчиками, наприклад - плиткою з конусами. Відчувши зміни тактильного малюнка з смуги на конус, незряча людина сповільнить пересування, приготувавшись до переходу проїзної частини або східців. Тактильна плитка з діагональною смугою служить сигналом про зміну напрямку руху і, звичайно, укладається як сполучна ланка між плиткою з прямою смугою на поворотах.

Якою має бути тактильна плитка?

При укладанні плитки необхідно враховувати, що довжина кроку пішохода, в тому числі і з порушеннями зору, зазвичай перевищує 50 см. Це означає, що для того, щоб сліпа людина гарантовано відчула зміну тактильного малюнка плитки, довжина такого малюнка не повинна бути менше 60 см. В іншому випадку людина може просто переступити такий покажчик, не помітивши. Що стосується висоти тактильного малюнка, він повинен бути не менше 5 мм від підкладки. У випадку з тактильною стрічкою, яка також може застосовуватися для вказівки напряму маршруту, її малюнок може бути менш виражений, але сумарна висота стрічки з малюнком буде відрізнятися від підлогового покриття не менше ніж на 5-10 мм по висоті. Зосередившись на тактильному малюнку плитки, ми повинні мати на увазі, що зазвичай така плитка забарвлюється в яскраві контрастні кольори, найчастіше в жовтий. Це не випадково - попереджувальні та напрямні знаки для сліпих людей, крім тактильності сприйняття, повинні контрастним яскравим кольором подавати сигнал і людям зі слабким зором. Жовтий же колір використовується як найбільш контрастуючий із звичайними дорожніми покриттями і підлогами, цей спектр світла краще сприймається при більшості уражень органів зору.

Способи укладання тактильної плитки

Тактильна плитка, залежно від товщини основи, може укладатися на готову поверхню покриття або вбудовуватися в неї таким чином, щоб над поверхнею покриття височів тільки тактильний малюнок, а сама плитка була втоплена на рівень з поверхнею. Якщо основа плитки більше 10 мм і не має скоса по краю - її доцільно «втопити» до рівня поверхні. Плитка, основа якої височить над покриттям на кілька сантиметрів, сама по собі може служити джерелом небезпеки для пішоходів, перешкодою для колясок, тачок, санок. Крім того, постійні удари в основу збоку від підошов взуття і коліс рано чи пізно обов'язково приведуть до відколів кромки або вивертання всієї плитки з дорожнього покриття. Плитка з основою до 5 мм може укладатися на готову поверхню без її демонтажу. Якісна «накладна» тактильна плитка має скоси по кромці, навіть якщо товщина основи невелика. Споживачеві - незрячій людині, для якої тактильна плитка є покажчиком, все одно яким способом вона укладена, якщо її края не виступають над поверхнею тротуару більш ніж на 3-4 мм. Проектанти, будівельники і, природно, замовники реконструкції самі повинні зробити вибір на користь накладного або вбудованого способу укладання плитки, враховуючи також вартість первинного демонтажу і монтажу, заміни тактильної плитки при її пошкодженні

Температурні режими і фізичне навантаження при експлуатації тактильної плитки

Залежно від умов експлуатації, необхідно правильно підбирати матеріал, з якого виготовлена тактильна плитка. Якщо камінь, граніт, поліуретан більш стійкі до температурних перепадів і механічного навантаження, то поліхлорвініл, гума, бетон, гіпс, кераміка - не можуть гарантувати тривалість експлуатації тактильної плитки як внаслідок руйнування або зміни експлуатаційних властивостей при зниженій або підвищеній температурі чи значних температурних коливаннях, так і через невисоку механічну та хімічну стійкість. Також потрібно взяти до уваги, що тактильна плитка, яка застосовується на вулиці, повинна мати протиковзкий ефект, її структура і малюнок не мають сприяти зледенінню і забивання малюнку снігом і брудом.

Матеріали для виготовлення тактильної плитки

В даний момент, коли тема забезпечення доступності незрячих людей стала досить популярною, багато виробників залізобетонних конструкцій, керамічної або навіть гіпсової плитки вважають за необхідне випускати і тактильну плитку, при цьому часто абсолютно не враховуючи ні її експлуатаційні якості, ні інші параметри. На жаль, проектні та будівельні організації також не завжди орієнтуються в ситуації або йдуть за найпростішим шляхом економії бюджету, укладаючи найдоступнішу за ціною тактильну плитку, не вдаючись у подробиці і не замислюючись, як довго і наскільки ефективно вона прослужить. Тим часом якісна тактильна плитка не може бути дешевою апріорі, оскільки вона зобов'язана витримувати підвищене механічне навантаження, бути несприйнятливою до агресивної хімічного і температурного середовища, бути правильно забарвлена по всій товщині малюнка і основи, щоб тривалий час виконувати не тільки функцію тактильного покажчика для сліпих, а й контрастувати по відношенню до загальної поверхні, будучи додатковим колірним сигналом для людей з поганим зором. Перелічимо найбільш популярні матеріали для виготовлення тактильної плитки і їх сильні і слабкі сторони:

Тактильна плитка з граніту чи каменя

Безперечними перевагами природного каменю або граніту є довговічність і міцність цього матеріалу, його антиковзні властивості. Однак потрібно розуміти, що виготовлення малюнків рельєфу на природному матеріалі - досить дороге задоволення, не кажучи вже про вартість самого матеріалу. З урахуванням товщини такої плитки в 50-80 мм, дані матеріали укладаються тільки із заглибленням основи. Така тактильна плитка здатна служити десятиліттями, проте потрібно розуміти, що якщо вам пропонують тактильну плитку з цілісного граніту за ціною $ 20 за метр квадратний - мабуть ви маєте справу з якоюсь добродійною організацією або організацією шахраїв і в даній плитці від граніту може бути максимум жменька пилу. Якщо ж мова йде дійсно про плитку, виготовлену з застосуванням відходів видобутку і виробництва граніту, її якості і властивості значною мірою залежатимуть від технології виготовлення і в будь-якому випадку будуть поступатися за всіма параметрами, крім ціни, природним матеріалам. Повною мірою це стосується керамограніта. Контрастність тактильної плитки з граніту чи каменя зазвичай не може перебувати на достатньому рівні. Доцільність застосування даного виду тактильної плитки може бути виправдана лише там, де застосування інших матеріалів значно шкодить загальному вигляду і не гармонує з основним покриттям. Зважаючи на нееластичність каменя та граніту, тактильна плитка із зазначених матеріалів не перешкоджає утворенню наледі.

Тактильна плитка з армованого бетону

Тактильна плитка з армованого бетону застосовується на вулицях, вкладаючись з поглибленням основи на рівень дорожнього покриття. Дана тактильна плитка, завдяки армуванню, зберігає цілісність при досить сильних навантаженнях тривалий період часу. Однак практика показує, що армування не рятує малюнок плитки від поступового руйнування. Забарвлення такої тактильної плитки повинне бути по всій товщині шару, що при частковому руйнуванні малюнка плитки збереже їй хоч якийсь вигляд і функції колірного індикатора. Протиковзкі властивості можуть бути забезпечені спеціальною пористою структурою, проте на такій плитці легко утворюється полій.

Спеціальна керамічна і керамогранитна тактильна плитка

Керамічна і керамогранітна тактильна плитка не дуже добре переносить низькі температури або температурні перепади, часто буває слизькою при таненні снігу або криги. Така тактильна плитка може укладатися в будівлях і спорудах, там, де їй не загрожує обледеніння або попадання води на поверхню. Зверніть увагу, що висота тактильного малюнка плитки повинна бути не менше 5 мм. Часто рельєфну, фактурну плитку з трохи шорстким опуклим малюнком виробники та продавці намагаються видати за тактильну, що абсолютно неправомірно.

Гумова тактильна плитка

Гумова тактильна плитка поряд з плиткою з гумової крихти на поліуретанової зв'язці деякий час застосовувалася на вулицях, завдяки своїм відмінним протиковзким властивостям і протистоянню обмерзання. Мінусом цих матеріалів була підвищена товщина плитки, рівна декільком сантиметрам, що не дозволяло без шкоди зручності та безпеки пішоходів укладати її внакладку на поверхню тротуару. Також гумова тактильна плитка не витримувала підвищених механічних навантажень, частково ушкоджувалася, мала непривабливий вигляд і втрачала всі свої функції. Кілька останніх років тактильна плитка з гуми практично не застосовується на вулицях.

Тактильна плитка з поліхлорвінілу ПВХ

Тактильна плитка з поліхлорвінілу - це сучасний вид тактильної плитки, що прийшов на зміну гумі та кераміці. Завдяки тонкій основі, така плитка може бути покладена на готове підлогове покриття, завдяки чому полегшується її монтаж і заміна в разі потреби. Плитка досить стійка до навантажень, хімічного середовищя, однак, при знижених температурах, втрачає якості еластичності, стає ламкою. Дана плитка - кращий вибір по співвідношенню ціна-якість для приміщень з невеликим і помірним потоком людей.

Тактильна плитка з поліуретану

Тактильна плитка з поліуретану на даний момент знаходиться на вершині еволюції тактильної плитки. Еластичність, протисковзький ефект і опір обмерзанню, можливість укладати на готову поверхню без демонтажу покриття, найвищі показники зносостійкості і хімічної інертності, можливості працювати в найширшому спектрі температур без зміни властивостей. Плитка відмінно підходить як для приміщень, так і для вулиць, мабуть, єдиним її недоліком є ціна. Саме тому дана плитка рідко використовується в приміщеннях, за винятком місць з підвищеними навантаженнями пасажиропотоків, такими як вокзали, станції метро, аеропорти, супермаркети. На вулицях плитка може застосовуватися без будь-яких обмежень, при правильному монтажі така тактильна поліуретанова плитка здатна прослужити десятиліття без погіршень тактильних функцій і кольору.

Тактильна плитка зі сталі

Тактильна плитка з нержавіючої сталі не отримала широкого поширення через високу ціну і невисокі протисковзькі якості, обмерзання. Така плитка не може мати забарвлення по всій товщині, тому в ході експлуатації тактильної плитки її потрібно буде підфарбовувати. Можна застосовувати незабарвлену тактильну плитку зі сталі, однак, зважаючи на зазначені недолікі, така плитка застосовується тільки в приміщеннях. Останнім часом деякі об'єкти адаптувалися сталевими конусами, розміщеними рядами, замість укладання тактильної плитки. Це цілком дієво, тим більше що є комбіновані конуси з яскравою поліуретановою серединкою і корпусом із сталі. Якщо дизайн приміщення вимагає застосування саме таких попереджувальних знаків - ні сліпі люди, ні замовник не будуть в образі. Однак вартість сталевих конструкцій значно перевищує навіть поліуретан, не кажучи вже про поліхлорвініл.

Підсумки та висновки

Підсумуємо вищесказане в таблиці, позначивши сильні і слабкі сторони різних матеріалів для виготовлення тактильної плитки.

 

матеріал плитки вартість плитки вартість монтажу Довговічність, міцність Показники забарвлення і контрастності Полій і ковзання Граніт, камінь дуже висока висока висока низькі утворення криги армований бетон невисока висока Середня високі утворення криги Кераміка, керамограніт Середня висока Середня (в приміщенні) Середня утворення криги Гума, резінополеуретан Середня Середня низька Середня відмінні показники Поліхлорвініл (ПВХ) невисока низька Середня (в приміщенні) високі Високі для приміщень поліуретану висока низька висока високі високі показники нержавіюча сталь дуже висока низька висока Середні Можлива полій

Матеріал плитки

Вартість плитки

Вартість монтажа

Довговічність, міцність

Показники пофарбування і контрастності

Налідь і слизкість

Граніт, камінь

Дуже висока

Висока

Висока

Низькі

Образование наледи

Армований бетон

Невысокая

Высокая

Средняя

Высокие

Образование наледи

Керамика, керамогранит

Средняя

Высокая

Средняя (в помещении)

Средняя

Образование наледи

Резина, резинополеуретан

Средняя

Средняя

Низкая

Средняя

Отличные показатели

Полихлорвинил (ПВХ)

Невысокая

Низкая

Средняя (в помещении)

Высокие

Высокие для помещений

Полеуретан

Высокая

Низкая

Высокая

Высокие

Высокие показатели

Нержавеющая сталь

Очень высокая

Низкая

Высокая

Средние

Возможна наледь

Таким чином, якщо присвоїти кожному параметру плитки відповідну оцінку, найкращим вибором для вулиці буде тактильна плитка з поліуретану. Для приміщень з великою прохідністю також найкращим вибором буде поліуретанова тактильна плитка, а от при відсутності серйозного навантаження - можна віддати перевагу ПВХ плитці через її меншу вартість.