Телефони і смартфони для незрячих

"Винайдено телефон для сліпих!" - подібні анонси з'являються із завидною частотою і регулярністю. Просто диву даєшся, як багато мисливців в черговий раз винайти велосипед і як багато журналістів, не вивчивши питання, підхоплюють і роздмухують чергову "сенсацію".

Необхідність для незрячої людини мати зв'язок зі своїми рідними, друзями та знайомими, здається, не викликає сумнівів. Але як сліпій людині набрати номер? Як знайти його в записній книжці? Як наосліп набрати SMS або, тим більше, його прочитати?

Почнемо по порядку:

Старовинний телефонВ епоху дискових телефонів абоненту потрібно було вставити палець у відповідний отвір телефонного диска і за годинниковою стрілкою протягнути його до обмежувача, потім відпустити і аналогічно набрати інші цифри телефоннного номера. Згадали? Здається, так давно це було, хоча у багатьох літніх людей ще збереглися такі апарати. Користуватися ними наосліп було досить просто. Потрібно було навпомацки відрахувати необхідну кількість отворів в диску і набрати цифру.

Кнопковий телефон із автоматичним визначенням номерів АОН "Русь"Після дискових телефонів з'явилися кнопкові. Сліпій людині також просто було «вирахувати» потрібну кнопку, навіть якщо вона не була позначена тактильними мітками і Брайлівськими цифрами. Тим більше, що таких кнопок на пульті було всього 12. Коли ж з'явилися більш функціональні кнопкові телефони з визначником номера, будильниками, зміною мелоди та іншим - майже відразу з'явилися і спеціальні озвучені версії таких телефонів (АВН), найбільш популярними серед яких були моделі «Русь». Далеко не всі функції озвучувалися, але незряча людина могла чути номер що набирається і номер абонента, який телефонує. Також можна було дізнатися про час, включити і прослухати автовідповідач.

Телефони для сліпих людейКоли на зміну стаціонарним телефонним апаратам прийшли радіо і мобільні телефони - ситуація для незрячих людей погіршилася. Більше 10 років як мобільні телефони, так і радіо не адаптувалися для використання незрячими абонентами. Приблизно в 2005-2006 роках практично одночасно на ринку з'явилися моделі смартфонів під операційною системою Symbian, на які стало можливим встановлювати спеціальні програми мовного доступу, а також мобільні телефони фірми Samsung, для яких писалися спеціальні патчі до прошивки, що дозволяли озвучити меню телефону, записну книжку, номеронабирач та інше. Першою моделлю озвученого телефону була Samsung SGH-X100. Починаючи з 2006 року, було озвучено понад 10 моделей корейського виробника, останньою з яких є Samsung GT-E1200M, випущена в 2012 році. Подальша робота, за словами співробітників проекту "Сліпсунг", ведеться, однак, за два роки нових озвучених моделей Samsung поки так і не з'явилося.

Відносно озвучених смартфонів - під кожну чергову версію Symbian писалися нові програми мовного доступу, найбільш популярними з яких були "Talks" і "Mobile speak". Смартфони, не зважаючи на свою високу вартість, були досить популярні серед незрячих, особливо - молоді. Це не дивлячись на те, що по функціоналу смартфони під Symbian не могли похвалитися значною перевагою в порівнянні з топовими моделями "Слепсунг", які також мали MP3 плеєри, диктофони, можливість встановлювати зовнішню пам'ять, слухати радіо. Однак, переваги все ж були: можливість використання модуля GPS і навігаційних програм, вибір голосових синтезаторів, можливість виходити в Інтернет, користуватися електронною поштою, Skype та іншими додатками.

Наступним фактором, що змінив розподіл ринку пристроїв мобільного зв'язку, стала розробка фірми Apple, яка презентувала в 2006 році перші пристрої IPhone з сенсорними екранами. І якщо спочатку ніхто не сприймав всер'ёз можливість використання таких пристроїв незрячими, то через кілька років, завдяки роботі компанії Apple в цьому напрямку, були розроблені спеціальні програми адаптації, якісні синтезатори мови та сервіси для незрячих користувачів. До 2010 року пристрої Apple були поза конкуренцією з адаптації та функціональності для незрячих людей, але через високу ціну цих пристроїв сліпі люди найчастіше віддавали перевагу смартфонам під Symbian або озвучені телефони Samsung.

Починаючи з 2010 року, на ринку сенсорних пристроїв з'являється новий серйозний гравець - компанія Google з операційною системою Android і досить великою кількістю пристроїв мобільного зв'язку під ОС Android від багатьох виробників. І якщо на початку Google була в ролі наздоганяючого, в плані стандартів адаптації пристроїв для незрячих, то в 2014 році вже складно визначити лідера в цьому плані. Завдяки відкритості системи, під Android пишеться маса корисних програм, у тому числі і для незрячих. А прийнятим стандартом для виробників мобільних пристроїв стала наявність у більшості телефонів спеціальних інструментів для людей з вадами слуху та зору. Деякі виробники, особливо китайські, грішать тим, що вирізають зайві, на їхню думку, функції на догоду швидкодії своїх пристроїв і вивільненню місця. Однак, солідні фірми навіть намагаються привнести свій вклад у справу адаптації пристроїв для незрячих і доповнити стандартний інструментарій Android своїми корисними додатками, голосовими синтезаторами.

А що ж із спеціальними телефонами для сліпих людей?

Не дивлячись на досить велику аудиторію сліпих користувачів мобільного зв'язку в світі, ніхто з великих гравців так і не спромігся розробити спеціальний пристрій для незрячих користувачів. Було кілька різних проектів на рівні невеликих компаній і стартапів. Всі вони не набули широкого поширення через різні технічні і програмні проблеми, дорожнечу і низьку функціональність. Така ситуація спостерігалася аж до кінця 2018 року, коли на ринку мобільного зв'язку для незрячих користувачів з'явився новий гравець з новим пристроєм.

Телефон для сліпих людей BlindShell Classic

Спеціально розроблений кнопковий телефон для незрячих користувачів BlindShell Classic встановив нові стандарти доступності мобільних телефонів для сліпих і слабозорих людей. відмінно тактильно помітна клавіатура, чудовий синтез мови, функціонал смартфона і дивовижна простота в освоєнні і користуванні. Великий шрифт, іконки, вибір різних колірних схем роблять даний телефон кращим вибором і для людей з невеликим залишком зору. Голосові команди та голосовий набір тексту підвищують зручність користування, розширюючи можливості управління телефоном для незрячих і слабозорих користувачів. Про можливості та переваги BlindShell Classic складно написати коротко, тому рекомендуємо ознайомитися з описом і параметрами телефону за посиланням в назві заголовка.

Що ж вибрати сучасній незрячій людині?

iPhone чи смартфон для сліпих під android? Може третій варіант?Сучасні активні незрячі люди хочуть і можуть використовувати для вирішення повсякденних завдань на роботі, навчанні і вдома весь потенціал сучасних засобів зв'язку. Для багатьох мобільний телефон\смартфон давно вже перестав бути телефоном в першу чергу. Набагато частіше використовуються можливості Інтернет, месенджерів, обмін електронною поштою, робота з фінансовими додатками і т.д.

Виробники смартфонів першого ешелону намагаються підтримувати доступність своїх пристроїв і програмного забезпечення для сліпих і слабозорих користувачів. Як і раніше лідерами в забезпеченні доступності можна вважати Samsung і Aple.

Доступність і зручність

Доступність, однак, не завжди є синонімом зручності. Для швидкої і комфортної роботи зі смартфонами бажано мати дві руки вільними, тишу для гарної чутності синтезатора голосу і для правильного розпізнавання мовних команд і набору тексту. Ідеальні умови можуть бути лише вдома або в тихому офісі. Щоб скористатися пристроєм стоячи в транспорті або на бігу на вулиці, завжди доводиться вдаватися до певних збочень: призупинитися, повісити пакет з продуктами на передпліччя або намагатися тримати тростину або свою ручну поклажу під пахвою. А коли вже ми говоримо про активних незрячих людей, активність яких майже завжди пов'язана з їхньою активною мобільністю і пересуванням по місту, різним організаціям, користування смартфоном на ходу є їх щоденним подвигом і ... незручністю. Спеціалізований кнопковий телефон для сліпих користувачів, в цих умовах, відмінно підходить якщо не як основний апарат взаємодії, то вже точно, як другий телефон, що активно використовується.

А який телефон підійде для незрячих людей середнього і старшого віку?

На жаль, освоєння сенсорного смартфона для багатьох незрячих користувачів залишається непосильним або не дуже легким і приємним завданням. Часто виникають проблеми у жінок, що не схильні до технічних завдань. Не кожному темперамент дозволяє спокійно і методично освоювати пристрій, помилятися, повертатися, виправляти помилки або виходити з випадково активованих програм, скасовувати вчинені дії і проклинати той день, коли зламався улюблений Сліпсунг і довелося освоювати цей "пристрій катування". В цьому випадку, однозначно, телефон для незрячих з кнопковою клавіатурою і синтезом мови буде вибором номер один поза конкуренцією. Тим більше, що більшість завдань невибагливого користувача він здатний виконувати і значно швидше і простіше, ніж сенсорний смартфон.

Виходячи з того, що старі моделі кнопкових Самсунгів, які прошивалися "мовною прошивкою", були зняті з виробництва ще 10-15 років тому, зараз можна купити тільки бувші у вжитку телефони з багаторічною каламутною історією. Навіть якщо продавець стверджує, що це телефони нові - досить набрати номер гарячої лінії Самсунг і переконатися в несумлінності такого продавця. Ні в Китаї, ні де б то не було ці телефони не виробляються багато-багато років. Платити гроші за "реанімований труп" такого телефону, та ще з огляду на його специфічну голосову прошивку з невиразним читанням і іншими "радостями", ми вкрай не радимо, хіба що такий телефон дістався вам від хороших знайомих задарма або близько того.

Спеціальний телефон для сліпих людей

Єдиним сучасним спеціалізованим телефоном для сліпих і слабозорих людей є чеський телефон BlindShell Classic. З заводською дворічною гарантією, зрозумілим інтерфейсом, чистим синтезованим голосом, корисними функціями і перспективами оновлень з додаванням нових функцій. І тут можна стверджувати, що його відносно висока ціна цілком виправдана продуманістю, функціональністю і якістю пристрою, який прослужить вам багато років і замінить диктофон, радіо, плеєр, визначник кольору і маркувальник предметів, телевізор і калькулятор, ліхтарик і таймер, навігатор і багато іншого.

Цей огляд є лише точкою зору автора і не претендує на абсолютну істину. Погодьтеся, що якби якийсь один тип пристроїв був однозначно найкращим - інші б просто не продавалися. Так що вибір за вами!