Телефони і смартфони для незрячих

old_phoneНеобхідність для незрячої людини мати зв'язок зі своїми рідними, друзями та знайомими, здається, не викликає сумнівів. Але як сліпій людині набрати номер? Як знайти його в записній книжці? Як наосліп набрати SMS або, тим більше, його прочитати?

Почнемо по порядку:

В епоху дискових телефонів абоненту потрібно було вставити палець у відповідний отвір телефонного диска і за годинниковою стрілкою протягнути його до обмежувача, потім відпустити і аналогічно набрати інші цифри телефоннного номера. Згадали? Здається, так давно це було, хоча у багатьох літніх людей ще збереглися такі апарати. Користуватися ними наосліп було досить просто. Потрібно було навпомацки відрахувати необхідну кількість отворів в диску і набрати цифру.

АОН "Русь"Після дискових телефонів з'явилися кнопкові. Сліпій людині також просто було «вирахувати» потрібну кнопку, навіть якщо вона не була позначена тактильними мітками і Брайлівськими цифрами. Тим більше, що таких кнопок на пульті було всього 12. Коли ж з'явилися більш функціональні кнопкові телефони з визначником номера, будильниками, зміною мелоди та іншим - майже відразу з'явилися і спеціальні озвучені версії таких телефонів (АВН), найбільш популярними серед яких були моделі «Русь». Далеко не всі функції озвучувалися, але незряча людина могла чути номер що набирається і номер абонента, який телефонує. Також можна було дізнатися про час, включити і прослухати автовідповідач.

phones_for_blindКоли на зміну стаціонарним телефонним апаратам прийшли радіо і мобільні телефони - ситуація для незрячих людей погіршилася. Більше 10 років як мобільні телефони, так і радіо не адаптувалися для використання незрячими абонентами. Приблизно в 2005-2006 роках практично одночасно на ринку з'явилися моделі смартфонів під операційною системою Symbian, на які стало можливим встановлювати спеціальні програми мовного доступу, а також мобільні телефони фірми Samsung, для яких писалися спеціальні патчі до прошивки, що дозволяли озвучити меню телефону, записну книжку, номеронабирач та інше. Першою моделлю озвученого телефону була Samsung SGH-X100. Починаючи з 2006 року, було озвучено понад 10 моделей корейського виробника, останньою з яких є Samsung GT-E1200M, випущена в 2012 році. Подальша робота, за словами співробітників проекту "Сліпсунг", ведеться, однак, за два роки нових озвучених моделей Samsung поки так і не з'явилося.

Відносно озвучених смартфонів - під кожну чергову версію Symbian писалися нові програми мовного доступу, найбільш популярними з яких були "Talks" і "Mobile speak". Смартфони, не зважаючи на свою високу вартість, були досить популярні серед незрячих, особливо - молоді. Це не дивлячись на те, що по функціоналу смартфони під Symbian не могли похвалитися значною перевагою в порівнянні з топовими моделями "Слепсунг", які також мали MP3 плеєри, диктофони, можливість встановлювати зовнішню пам'ять, слухати радіо. Однак, переваги все ж були: можливість використання модуля GPS і навігаційних програм, вибір голосових синтезаторів, можливість виходити в Інтернет, користуватися електронною поштою, Skype та іншими додатками.

Наступним фактором, що змінив розподіл ринку пристроїв мобільного зв'язку, стала розробка фірми Apple, яка презентувала в 2006 році перші пристрої IPhone з сенсорними екранами. І якщо спочатку ніхто не сприймав всер'ёз можливість використання таких пристроїв незрячими, то через кілька років, завдяки роботі компанії Apple в цьому напрямку, були розроблені спеціальні програми адаптації, якісні синтезатори мови та сервіси для незрячих користувачів. До 2010 року пристрої Apple були поза конкуренцією з адаптації та функціональності для незрячих людей, але через високу ціну цих пристроїв сліпі люди найчастіше віддавали перевагу смартфонам під Symbian або озвучені телефони Samsung.

Починаючи з 2010 року, на ринку сенсорних пристроїв з'являється новий серйозний гравець - компанія Google з операційною системою Android і досить великою кількістю пристроїв мобільного зв'язку під ОС Android від багатьох виробників. І якщо на початку Google була в ролі наздоганяючого, в плані стандартів адаптації пристроїв для незрячих, то в 2014 році вже складно визначити лідера в цьому плані. Завдяки відкритості системи, під Android пишеться маса корисних програм, у тому числі і для незрячих. А прийнятим стандартом для виробників мобільних пристроїв стала наявність у більшості телефонів спеціальних інструментів для людей з вадами слуху та зору. Деякі виробники, особливо китайські, грішать тим, що вирізають зайві, на їхню думку, функції на догоду швидкодії своїх пристроїв і вивільненню місця. Однак, солідні фірми навіть намагаються привнести свій вклад у справу адаптації пристроїв для незрячих і доповнити стандартний інструментарій Android своїми корисними додатками, голосовими синтезаторами.

Тут ми не висвітлили тему так званих "бабушкофонів" і спеціально розроблених пристроїв зв'язку для сліпих, які мають кнопки з брайлівськими позначеннями, не мають екрана. "Бабушкофон" - це вихід саме для бабусь, які мають проблеми із зором, але, все ж, бачать, і великі кнопки з великими цифрами, великий шрифт на екрані телефону, для них є достатнім. Спеціальні ж пристрої настільки дороги і малофункціональні, що заслуговують нашої уваги ще менше.

Що ж вибрати сучасній незрячій людині?

iPhone чи телефон під android?Якщо вам потрібна просто "дзвонилка" з можливістю роботи в записнику та прочитати повідомлення - вам підійде і "Сліпсунг", і iРhone, і пристрої Android. Завдяки механічній клавіатурі, "Сліпсунг" буде навіть краще, адже з ним ви завжди впораєтеся однією рукою навіть для читання повідомлень і пошуку абонентів у книзі. Якщо ж крім основної функції телефону вам цікаві й інші, ваш вибір - сучасний пристрій з сенсорним управлінням.

Довго розписувати відмінності, сильні і слабкі сторони різних пристроїв і які з них краще - справа невдячна. Обійдемося алегорією: що краще, міцний важкий молоток, відмінний фірмовий гайковий ключ або універсальний інструмент з масою насадок? "Сліпсунг" непоганий як звонилка, IPhone - престижний, добре вивірений і вилизаний інструмент, який, тим не менш, через закритість коду та багатьох обмежень не можна назвати універсальним інструментом. Пристрої під Android - це універсальний інструмент, яким і цвяхи, висловлюючись фігурально, можна забивати, і гайки крутити, і навіть приготувати омлет на сніданок. Ні, про омлеті це вже жарт, а не фігуральний вислів, але в кожному жарті ... Під систему Android щодня з'являється десятки і сотні нових програм тисяч розробників. Практично для будь-якої задачі, якщо тільки вона підтримується апаратно вашим пристроєм, можна знайти необхідний додаток і цих додатків стає все більше і більше. Так, в Android пристроях потрібно більше копатися, іноді з бубном і пошуком в Інтернет, але якщо ви любите перемагати і не боїтеся деяких труднощів - Android ваш вибір.

Даний огляд є лише точкою зору автора і не претендує на абсолютну істину. Погодьтеся, що якби якийсь один тип пристроїв був однозначно найкращим - інші б просто не продавалися. Так що вибір за вами!