Аудіо плеєри і мовленеві книги

Мало людей знають, що найраніші фонографічні записи були створені спеціально для того, щоб забезпечити усний запис людям, які не могли читати, тому що вони були сліпими. Запис музики з'явився пізніше, а запис письмового слова для використання людьми з втратою зору триває і сьогодні.

Аудіокниги і пристрої прослуховування нового покоління корисні для читачів з вадами зору та навіть стають все більш популярним варіантом читання для зрячих людей. Майже всі популярні романи або науково-популярні книги, популярні і галузеві журнали, а також газети тепер доступні в різних аудіоформатах.

Національна бібліотечна служба для сліпих і людей з фізичними вадами (NLS), створена в 1933 році і фінансується Бібліотекою Конгресу, є національною мережею бібліотек, які поширюють записані книги людям з втратою зору.

Ці книги здаються в оренду і відправляються безкоштовно і відтворюються на машинах, що надаються програмою NLS. Книги поставляються в спеціальних контейнерах, які відправляються поштою безкоштовно.

Голосові книги» можна також завантажити з веб-сайту завантаження для читання аудіофайлів і шрифтів Брайля (BARD) для відтворення на цифровому програвачі книг через флеш-накопичувач USB або на портативних програвачах, сумісних з форматом NLS. Щоб подати заявку на цю послугу, зателефонуйте за номером (800) 424-8567, відвідайте веб-сайт NLS або відвідайте свою місцеву бібліотеку.

BARD Mobile доступний в App Store для пристроїв iOS, таких як iPod Touch, iPhone або iPad. Він також доступний в Google Play для пристроїв під управлінням Android OS 4.1 або більш пізньої версії.

Комерційні аудіо книги

Доступні для всіх основних книготорговців, це компакт-диски комерційних бестселерів, прочитані їх авторами або відомими акторами. Аудіокниги в даний час настільки популярні, що багато видавців випускають аудиоверсию нової книги одночасно зі своїм друкованим аналогом. Ваша місцева бібліотека може навіть мати розділ аудіокниги.

Аудіокниги для завантаження

Ці книги є цифровими файлами, які містять той же контент, що і звичайні аудіокниги, але можуть бути завантажені на персональний комп'ютер або переносний пристрій, такі як MP3-плеєри. Додатки для iPhone, iPad або iPod Touch спрощують процес завантаження і прослуховування багатьох аудіокниг.

Якщо ви не дуже орієнтуєтесь в техніці, цифрова книга може здатися незнайомою і важкою для освоєння, але вона має свої переваги, які варто того, щоб її вивчити. Основною перевагою є навігація.

Компакт-диски пропонують обмежене переміщення вперед або назад по тексту. Цифрове відтворення набагато більш гнучке, дозволяючи користувачеві переходити назад або вперед по розділах або іноді по сторінках. Ви навіть можете встановити цифрові закладки, які дозволять вам миттєво знайти певний фрагмент.

Ось більше інформації про аудиокниги що завантажуються:

 • Електронні аудіокниги записуються в електронному вигляді і зберігаються в файлах в Інтернеті або завантажуються на ваш комп'ютер.
  Іноді вони спеціально призначені для сліпих або слабозорих людей і використовують формат DAISY (Digital Accessible Information SYstem).
  Цей формат має закодовані маркери для глав, підзаголовків, абзаців та інших кодів, які допомагають слухачеві переміщатися щодо необхідної книзі і закладок.
 • Формат DAISY означає, що цифрові аудіокниги не працюватимуть на програвачах, які не призначені для їх відтворення.
  Якщо у вас є комп'ютер, ви можете отримати програмне забезпечення, яке може відтворювати формат DAISY. Ви також можете купити автономний апарат, який відтворює цифрові аудіокниги.
 • Деякі персональні цифрові помічники (КПК) можуть відтворювати формат DAISY. Шукайте КПК, який розуміє DAISY і має досить пам'яті для зберігання ваших книг.
 • Автономні пристрої також можуть бути невеликими і портативними, а також відтворювати файли MP3 і музичні компакт-диски.

Книги DAISY можуть містити як текстові, так і аудіофайли. Текстова частина може відображатися на дисплеї Брайля або на екрані зі збільшеним розміром шрифту. Ви можете шукати в тексті ключові слова або уривки. На відміну від компакт-дисків, вам не потрібно перемотувати вперед або назад. І ви можете збільшити або зменшити швидкість читання, не впливаючи на якість голосу оповідача.

Задайте собі наступні питання перед покупкою цифрового пристрою для аудіокниг:

 • Ви хочете портативний плеєр або програмний плеєр, який працює на вашому комп'ютері? Якщо ви хочете використовувати його на своєму комп'ютері, вам буде потрібно програмний програвач, сумісний з операційною системою вашого комп'ютера.
  Якщо у вас є портативний плеєр, чи підтримує ваш КПК формат DAISY і чи достатньо пам'яті для зберігання книг? Чи можна розширити пам'ять вашого КПК?
 • Вам потрібен програвач, який відтворює компакт-диски, або програвач, який відтворює файли, передані безпосередньо з вашого комп'ютера? Чи повинен він відтворювати формати MP3, WAV, WMA?
 • Якщо ви купуєте програмне забезпечення, ви хочете версію, яка дозволяє вам робити, а також слухати книги?

Ресурси аудіокниг

 • Audible.com є першим і найбільш успішним джерелом комерційних електронних книг в Інтернеті. Ви можете знайти ті ж самі популярні аудіокниги, які доступні на CD від різних видавців, як правило, за ціною на 30 відсотків нижче за роздрібну. Ви можете прослуховувати книги на своєму комп'ютері (потокові), слухати на iPhone або переносити їх на портативний MP3-плеєр. Зверніть увагу: не всі портативні пристрої можуть відтворювати файли Audible або доступні для людей з втратою зору. Деякі популярні моделі, які відповідають обом критеріям, - це iPhone 3GS і більш нові моделі, iPad, iPod Touch і iPod Shuffle.
 • PlayAway Books - ідеальний початок для літніх читачів, які ніколи не користувалися цифровою аудіокнигою. Упакування, щоб нагадати друковані книги - із зображеннями обкладинок і обкладинок, відтвореними на передній і задній обкладинках - книги PlayAway є автономними пристроями для прослуховування. Вам не потрібен окремий пристрій, щоб програвати їх. Кожен PlayAway має розмір кредитної карти і містить один рекомендований вибір. У комплект входять затички для вух, запасний акумулятор і інструкція з експлуатації. Щоб прослухати аудіофрагменти, відвідайте сайт PlayAway Books.
 • Публічні бібліотеки в зростаючій кількості міст США тепер пропонують аудіокниги в Інтернеті. Ці книги відтворюються у Windows Media Player за допомогою спеціальної програми OverDrive, яку ви можете скачати безкоштовно. Книги, як правило, можна взяти напрокат на два-три тижні, як друковані книги. Однак замість того, щоб повертати книгу в бібліотеку, вона просто зникне з жорсткого диска вашого комп'ютера, коли закінчиться термін кредиту. Щоб дізнатися, чи доступна ця послуга в вашому регіоні, відвідайте електронний бібліотечний резерв OverDrive. Вам також знадобиться читацький квиток з вашої місцевої бібліотеки.

Примітка від Магазину для незрячих

Не всі з нас, на жаль, в достатній мірі знають англійську, щоб скористатися величезними фондами англомовної літератури з вищезазначених джерел. Тому наводимо нижче ресурси, якими можна скористатися в Україні:

 • У багатьох населених пунктах України функціонують бібліотеки для сліпих з фондами аудіокниг в різних форматах і на різних носіях. Часто такі бібліотеки функціонували при підприємстві УТОС. Можна звернутися в дану бібліотеку і поцікавитися можливістю скористатися її фондами та уточнити в якому вигляді записані аудіокниги. Це можуть бути CD або DVD диски, фонди також можуть бути записані на комп'ютері і Вам запропонують записати аудіокниги на вашу флешку, карту пам'яті або диск. Майте на увазі, що фонди спеціальних бібліотек досі поповнюються, будинок друку і звукозапису УТОС отримує замовлення від держави на озвучування книг для цих бібліотек.
 • Кілька років тому була створена в Україні перша онлайн бібліотека аудіо книг в форматі DAISY. Вона була створена в рамках проекту львівської обласної організації інвалідів та Ресурсного центру освітніх технологій Львівської політехніки за підтримки Svefi Academy зі Швеції. Керівником проекту є Оксана Потимко. Після закінчення проекту з 2015 року фонди продовжують поповнюватися. Адреса ресурсу: http://daisy-ukr.svefi.net/.
 • Ще одним ресурсом аудіо книг в спеціальному форматі є Онлайн бібліотека AV3715 "Логос". Фонди бібліотеки записані в форматі LKF – спеціальний захищений формат на основі MP3. Він нічого не дає користувачам в плані додаткових можливостей навігації і навіть обмежує їх в виборі програм і апаратних плеєрів для прослуховування даних аудіо книг, бо цей формат підтримується лише спеціальними тифлоплеєрами російського та іноземного виробництва. Звичайні MP3 плеєри цей формат відтворити не зможуть. Великим плюсом бібліотеки є те, що після реєстрації як читач (більше за посиланням), ви зможете онлайн підключатись до библиотеки і прослуховувати аудіо книги за допомогою спеціальних плеєрів чи окремих додатків для смартфонів, розроблених Логос ВОС. Бібліотека, до речи, має не лише російськомовну літературу, але і невеликі фонди українською, білоруською та на інших мовах.
 • Як згадувалося на самому початку статті, аудіо книги отримали значну популярність серед зрячих людей, великий попит викликав зростання пропозицій різної якості і зараз в Інтернет є кілька популярних ресурсів, на яких можна скачати аудіо книги. Найпопулярнішими з них, мабуть, є Клуб любителей аудиокниги і BitTorrent трекер RuTracker. З правилами і порядком реєстрації та скачування аудіокниг можна ознайомитися на цих ресурсах. Начитуються книги як професійно, так і аматорами з різною якістю. Є і записи аудіо вистав, оцифровка старих фондів ВОС і УТОС з касет і навіть бобін. Більшість фондів записані в форматі MP3, який благополучно читається всіма побутовими плеєрами, але іноді зустрічаються і більш екзотичні формати.

Кінець примітки від Магазину для незрячих.

Спеціальні аудіо плеєри для сліпих або слабозорих людей

Поряд зі звичайними комерційними аудіоплеєрами, які працюють досить добре для людей з обмеженим зором, багато плеєрів були розроблені спеціально з урахуванням потреб людей з втратою зору. Немає візуальних підказок для управління. Всі вони управляються прослуховуванням звукових сигналів і натисненням простих у використанні клавіш.

Victor Reader Stream

Victor Reader StreamVictor Reader Stream (VR Stream) продається компанією HumanWare. Його розмір трохи більше колоди карт, він має як функції перетворення тексту в мову, так і підтримку цифрового звуку. Це означає, що ви можете читати електронні файли (з синтетичною промовою) або цифрові записані книги (з людською мовою).

Це універсальний пристрій відтворює книги в різних цифрових форматах від Learning Ally [колишній запис для сліпих і хворих з дислексією (RFB & D)], а також цифрові книги, що говорять від Національної бібліотечної служби для сліпих і людей з фізичними вадами (NLS) і Bookshare. org. Він також може відтворювати текстові файли, які були завантажені в нього, а також вашу улюблену музику.

Простий у використанні VR Stream дозволяє розміщувати електронні закладки в будь-якому файлі і швидко знаходити певну інформацію або вибрані фрагменти. Він має відтворення зі змінною швидкістю, функцію переходу за часом, автоматичне відключення в режимі сну з декількома налаштуваннями часу і функцію блокування клавіш. Доступ до цифрового диктофона за допомогою однієї кнопки дозволяє записати замітку і відтворити її пізніше.

VR Stream поставляється з вбудованою акумуляторною батареєю, що забезпечує до 15 годин безперервного прослуховування. Він має невеликі вбудовані стереодинаміки, або ви можете використовувати навушники чи невеликі портативні динаміки, які підключаються до роз'єму для навушників.

Milestone 312

Milestone 312

Milestone 312 - це ще один портативний плеєр, розроблений спеціально для людей, які є сліпими або зі слабким зором. Розроблений в Швейцарії, він продається в Сполучених Штатах компанією Independent Living Aids.

Цей портативний плеєр розміром з кредитну карту може бути використаний для MP3-файлів музики або аудіокниг. Він може відтворювати книги, які були записані в форматі DAISY (Digital Accessible Information SYstem), що дозволяє легко переміщатися по книзі по главам і заголовкам.

Цей плеєр має вбудований динамік, тому вам не потрібно купувати навушники. Він також має записуючий пристрій і зйомну захищену цифрову карту для зберігання книг і музики. Тим не менш, ви не можете використовувати його для прослуховування документів або веб-сторінок.

Примітка від Магазину для незрячих:

Окрім згаданих вище американцями плеєрів, можна додати і інші моделі тих же виробників, і нові розробки росіян і китайців. Нижче наводимо ці моделі з дуже короткими характеристиками. Детальніше можна подивитися за посиланнями.

Victor Reader Stratus 12 H

Victor Reader Stratus 12 H

Основною особливістю є наявність у нього приводу для CD. Підтримує всі популярні формати аудіо книг, електронних книг і документів в різних форматах.

DAISY-плеер Smart Bee

DAISY-плеер Smart Bee

Також відтворює аудіо книги і текстові документи в різних форматах.

Тифлоприёмник MJBOX-101S

Тифлоприёмник MJBOX-101S

Відтворює онлайн книги з бібліотеки Логос ВОС також і звичайні файли MP3. Синтезу мови і читання текстових документів немає, формат DAISY не підтримується.

Цифровий диктофон OLYMPUS DM-770 (8GB)

OLYMPUS DM-770 (8GB)

НЕ є спеціальним тіфлоплеером для незрячих, взагалі не є плеєром, але будучи диктофоном високого рівня, підтримує не тільки якісний запис з мікрофонів, а й відтворення безлічі форматів аудіо файлів в т.ч. і формату DAISY, за допомогою синтезу мови не тільки озвучує операції в меню, але і здатний читати текстові документи.

Дана стаття була підготовлена на основі матеріалів з сайту VisionAware™.