Якими бувають тактильні тростини для сліпих і слабозорих?

З тридцятих років ХХ століття біла тростина почала неухильно завойовувати своє місце як символ незрячої людини і її помічниці. Але що ми знаємо про тростини, крім їх звичного білого кольору? Якими бувають сучасні трості, з яких матеріалів, які мають ручки і наконечники, які переваги і недоліки мають різні типи тростин?

КОНСТРУКЦІЯ

Конструктивно тростини можна розділити на цілісні й розкладні. Перший тип практично не використовується як тактильний і на ньому ми зупинятися не будемо. А ось розкладні тростини зараз найбільш популярні. За типом складання вони, в свою чергу, поділяються на телескопічні, коли окремі сегменти висуваються з інших, складені, коли окремі ланки скріплені між собою гумовим шнуром і з'єднуються між собою за допомогою спеціальних втулок і комбіновані, коли одночасно в тростині застосовані обидва типи складання.

Перевага телескопічних тростин в тому, що вони дозволяють регулювати довжину тростини при розкладанні. Розплатою ж за універсальність стала трохи менша надійність такого типу тростин, необхідність щоразу при розкладанні регулювати довжину, якщо, звичайно, не користуватися постійно її максимальною довжиною. Також потрібно мати на увазі, що якщо випадково опертися на таку тростину, то фіксуючі затиски можуть не витримати вашої ваги й тростина складеться. Складені тростини в цьому плані трохи більш надійні.

На різних типах тростин можливі різні типи наконечників, що розрізняються як формою і матеріалом, так і способом кріплення до тростин. У бюджетних моделях часто використовується пальчиковий наконечник. У тактильному плані така тростина найбільш інформативна. Малий діаметр наконечника дозволить відчути структуру поверхні, всі нерівності і шорсткості. Однак, в умовах неякісного дорожнього покриття, наявності різного роду щілин і отворів, такий наконечник легше заклинити або зламати. І якщо такий наконечник кріпився до гумового шнура на складеній суглобистій тростині, то втрата або поломка наконечника ознаменується ще й розвалюванням всієї конструкції тростини. Трапляється це, на щастя, не часто, але при виборі та експлуатації такої тростини такі її особливості варто враховувати.

Кулясті або грибоподібні наконечники менш інформативні, але, зазвичай, вони цілком задовольняють потреби незрячих, рідше застрягають в різного роду щілинах і отворах, не так швидко зношуються.

Існують також тростини з обертовим (роторним) кулястим або роликовим наконечником. По рівній поверхні таку тростину можна просто катати поперед себе. Але при такому способі використання ролик буде видавати характерний звук, який певною мірою  заглушатиме навколишні звуки. Тому такою тростиною рекомендується користуватися як звичайною, а обертання наконечника збереже його цілісність трохи довше, ніж нерухомого.

 

МАТЕРІАЛИ

Сучасні тростини можуть виготовлятися із сплавів алюмінію, з графіту або вуглепластику, зі скловолокна. Пластик як матеріал непридатний для виготовлення тростин, його перевага низької ціни ніяк не компенсує всі його недоліки.

Алюмінієві тростини легкі, міцні. Алюміній - досить м'який матеріал, але якщо склад сплаву підібраний правильно, то при механічних навантаженнях він не буде легко деформуватися. Довгі роки саме алюмінієві трості були найбільш популярні.

Графіт або вуглепластик - найлегший матеріал для виготовлення тростин. При цьому він дуже міцний, але більш крихкий. Тростини з графіту дорожче своїх алюмінієвих побратимів і служать зазвичай довше, якщо користуватися тростиною дбайливо і не бити нею проїжджаючі автомобілі.

Скловолокно та інші композитні сучасні матеріали - найтехнологічніше і поки дороге рішення. Такі матеріали легше алюмінію, але більш міцні, пружні. На сьогоднішній день такі тростини, мабуть, найбільш надійні і функціональні.

Наконечники тростин можуть виготовлятися з різного роду полімерів і пластмас, а також кераміки. Якщо полімери не бояться ударів, але досить швидко стираються, то кераміка більш міцна, але й більш важка. А крім усього іншого необхідно враховувати, що наконечник є не тільки тактильним, але і слуховим інструментом. Його контакти з поверхнею дороги не повинні заглушати все навколо, але певний звук видавати повинні, по віддзеркаленню від предметів і перешкод якого незряча людина може зорієнтуватися додатково, не чекаючи наближення і зіткнення з перешкодою. Тому вибір матеріалу наконечника - питання індивідуальних звичок, уподобань.