Ходити чи ні з тростиною для сліпих?

Чи варто користуватися тростиною для сліпих, якщо залишковий зір дозволяє більш-менш обходитися без неї?

Це питання часто обговорюється в середовищі людей з порушенням зору, а ще частіше це питання задають самі собі люди, які відчувають необхідність користуватися тростиною через дуже слабкий зір, але не наважуються це робити, знаходячи все нові і нові теорії та виправдання. Ми хочемо навести тут яскравий приклад подібного обговорення.

Володимир: "Ви скажете - бери тростину і все буде в порядку. Пізно ввечері і вночі я і так роблю, але вдень намагаюся ходити без палиці. Є таке повір'я - якщо ти взяв тростину або сів на коляску - ти вже з неї не злізеш. Тому, я так розумію, що все тут написане відноситься до таких як я. Я не уявляю собі людину, яка обманула кого- небудь з тростиною. Та й чи це людина?

Олексій: "Володимире, у тростини дві функції. Перша, це, власне, орієнтування, вивчення дороги. Друга - це сигнальна. Люди відразу бачать, що йде сліпий чоловік. Ви можете пройти по дорозі і без тростини. Можете нишпорити ногою, якщо раптом якась нерівність, можете не вітатися, проходячи повз сусідів та знайомих, не відповідати на їх невербальне спілкування, бо не впізнаєте і не бачите. Можете заглядати в усі двері і задавати дивні питання, коли шукаєте організацію в незнайомому місці. Можете перебігати дорогу на слух і навмання, головне, щоб оточуючі і водії не подумали, що ви сліпий. (Усмішка) Можна бадьорим кроком пройти повз друзів і знайомих, а потім пояснювати, що ви не бачите їх, коли пробігаєте повз них по рівній прямій асфальтованій доріжці. Вони вам відразу повірять і друзів у вас буде все більше.(Усмішка). Можна на відповідь в магазині "онде", доводити, що ви не бачите, головне, робити це без тростини, щоб ніхто не подумав, що ви не бачите. (Усмішка). Якщо людина сіла на коляску, вона з неї більше не злізе? Тоді краще нехай повзе без коляски на чотирьох кістках. Нехай оточуючі думають, що він п'яний, обдовбаний, псих або дурень, головне, щоб ніхто не подумав, що він кульгавий і йому потрібен пандус, наприклад. (Усмішка). Так що всі, хто має залишок зору, геть тростини!!! Переходимо навмання, крокуємо навмання, на скільки побачимо. Сперечаємося і доводимо, що ми не бачимо, головне, щоб ніхто не бачив, що ми сліпі. Нехай приймають за кого завгодно, тільки не за сліпих."

Володимир: "Ось це, що ти сам прийшов без тростини і збиває людей. Який ти сліпий, якщо сам ходиш?"

Олексій: "Ну от самі і згодні, начебто. У тростини дві функції - орієнтовна і сигнальна. Якщо людині не потрібна коляска, вона в неї не сяде. Якщо людині не потрібна тростина - вона її не візьме. Йдучи з тростиною, ви нікого не обманюєте, якщо, звичайно, не намагаєтеся зображати повністю сліпого. Якщо тростина вам нічим не допомагає, вона вам, звичайно, не потрібна. Якщо з тростиною вам зручніше і легше ходити, беріть тростину. Так звана тростина для слабозорих придумана не просто так."

Олексій: Ще приклад:

Дві людини з залишковим зором. Один ходить з тростиною, не спіткається на ямках і інше, легко отримує допомогу оточуючих, легко вирішує всі завдання з супермаркетами та іншими організаціями, спілкується з людьми, які самі його окликають і так далі. Другий слабозорий виглядає дивно, поводиться дивно, будь-який похід куди-небудь - суцільна проблема, не може отримати допомогу, коли вона потрібна, псує відносини з людьми.

Ну і хто з них більшою мірою людина? Перший самостійний слабозорий, або другий, зі своїми комплексами? Думаю, переміг той, хто більш самостійний і більш успішно вирішує завдання. Той же, хто соромиться і базікає - програв.

Запам'ятайте, милиці, окуляри, тростина, інвалідна коляска не є чимось незвичайним. Ви будете шарахатися від кульгавої людини, яка користується милицею? Напевно, ні. І від тростини ніхто шарахатися не буде. Якщо вам потрібна допомога, ви її отримаєте набагато простіше, якщо ви з тростиною. Якщо ви сліпий і вам потрібна допомога, треба визнати це і взяти в руки тростину, хоча, я знаю, що дуже не хочеться, сам це проходив. Якщо ситуація зайшла так далеко, що тростина дає вам більшу самостійність, тростина вам потрібна. Бути самостійним або бути виключно зі своєю зарозумілістю і комплексами, кожен вирішує сам. Я голосую за самостійність і за те, що дозволяє її досягти. Але кожному своє.