Доступне середовище для сліпих


Доступне середовище для сліпих

У розділі представлені будівельні матеріали для забезпечення безбар'єрного середовища для інвалідів зору: тактильна контрастна плитка, смуги та інше для забезпечення безпечного і зручного пересування сліпих і слабозорих людей.

Для довідки:

Відповідно до ратифікованої Верховною Радою України Конвенції про права інвалідів, для забезпечення можливості людям з інвалідністю вести незалежний спосіб життя і бути соціально активними, держави-учасниці вживають належних заходів для забезпечення людям з інвалідністю доступу нарівні з іншими до фізичного оточення, до транспорту, інформації та зв'язку, включаючи інформаційно-комунікаційні технології та системи, а також до інших об'єктів і послуг, що надаються для населення як в міських, так і в сільських районах. Ці заходи, які включають виявлення та усунення перешкод і бар'єрів, які заважають доступності, повинні поширюватися, зокрема, на будівлі, дороги, транспорт й інші внутрішні та зовнішні об'єкти, включаючи школи, житлові будинки, медичні установи та робочі місця.

Звертаємо увагу проектантів і улаштовувачів на типові помилки адаптування простору для людей з проблемами зору:

  1. Доступність для людей на візках не має нічого спільного з доступністю для незрячих і часто навіть призводить до деяких незручностей і небезпеки. Пандус не є зручним засобом для сліпих, відсутність бордюрів на пішохідному переході позбавляє незрячих орієнтира.
  2. Не варто тактильну доріжку для незрячих вести до пандусу або зниженого віконця каси на вокзалі. Доріжка повинна вести туди, де каса або банкомат пристосовані для незрячих, а не людей на візках.
  3. Ніякі написи шрифтом Брайля не можуть розташовуватися нижче 140-150 см. від рівня підлоги або землі. В іншому випадку для його прочитання потрібно присідати. На це ж необхідно звернути увагу при обладнанні ліфтів спеціальним табло з брайлівськими позначеннями.
  4. Необхідно враховувати, що шрифт Брайля знають далеко не всі незрячі люди і більш універсальним засобом є звичайний рельєфний шрифт з висотою символів не менше 4-5 см. і висотою рельєфу не менше 2-3 мм. Шрифт повинен контрастувати з кольором таблички, ні шрифт, ні табличка не повинні відсвічувати.
  5. Три тактильних малюнка плитки несуть певну конкретну інформацію для незрячих. Не варто викладати з неї візерунки, керуючись естетичними міркуваннями. Тактильна плитка повинна мати висоту рельєфу не менше 5 мм і контрастувати з навколишнім покриттям.